Chiff.com

The Feel-Good Guide to Sports, Travel, Shopping & Entertainment






 
Main Sports Events Holidays & Observances Pop Culture Shopping Travel
 

MAIN Arrow to Hollywood Pop Culture Arrow to NAACP Image Awards 2021 NAACP Image Awards

WHEN: Saturday, March 27, 2021 at 8PM ET

WHERE: On BET live from the Dolby Theater in Los Angeles

Americans joined in the celebration when the 52nd annual NAACP Image Awards were televised on Saturday, March 27, 2021 on BET beginning at 8PM ET.

2021 NAACP Image Awards nominations (also see WINNERS, see below) included Regina King as one of the most notable who is up for Entertainer of the Year and Outstanding Director for her directorial debut “One Night in Miami.” The late actor Chadwick Boseman was nominated for Outstanding Supporting Actor and Outstanding Actor, for his work in “Da 5 Bloods” and “Ma Rainey’s Black Bottom", and on the small screen “Black-ish” and “Lovecraft Country” led the TV nominations. 



The late actor Chadwick Boseman was nominated for Outstanding Actor for “Ma Rainey’s Black
Bottom", (with co-nominee Viola Davis) as well as Outstanding Supporting Actor for "Da 5 Bloods."

Entertainer of the Year Awards nominees this year included D-Nice, Viola Davis, Regina King, Trevor Noah and Tyler Perry.

All about the NAACP Image Awards

Now entering its fifth decade, the NAACP Image Awards have recognized the best in African-American achievements in literature & entertainment, with the most anticipated nods usually associated with current popular TV, movie and music categories.

While the NAACP Image Awards have traditionally only nominated African-American artists, in recent years the nominees and winners have included such music stars as Justin Timberlake, and other performers popular with black audiences, as well.


DID YOU KNOW? NAACP Image Awards fun facts


Most wins ever for Best Drama Series.

• The National Association for the Advancement of Colored People was founded in 1909. The NAACP Image Awards ceremony was first presented in 1967, and first nationally televised on Fox in 1994.

• Today, the NAACP Image Awards have evolved into “a multi-cultural awards show from an African-American point of view” honoring artists who appeal to multiple ethnicities.

• Except for fan voting on the Entertainer of the Year category, voting rights for the Image Awards are restricted to members of the NAACP only.

• In the Entertainer of the Year category, multiple wins include Dionne Warwick (1986, 1988), Patti LaBelle (1987, 1993) and Beyoncé (2004, 2018).

• For Best Drama series, "Grey's Anatomy" currently holds the record for most wins with 5.

• The host with the most? Hosting the NAACP Image Awards for record seven times is actor Anthony Anderson (2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020) followed by actor and comedian Chris Tucker (2001, 2002, 2005).

 

2021 NAACP Image Awards Nominees & Winners

Entertainer of the Year

D-Nice (Winner)
Regina King
Viola Davis
Trevor Noah
Tyler Perry

Outstanding Motion Picture

“Bad Boys For Life” (Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment) (Winner)
“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“One Night In Miami…” (Amazon Studios)

Outstanding Actor in a Motion Picture

Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) (Winner)
Anthony Mackie – “The Banker” (Apple TV Plus)
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Forest Whitaker – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
Will Smith – “Bad Boys For Life” (Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment)

Outstanding Actress in a Motion Picture

Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) (Winner)
Issa Rae – “The Photograph” (Universal Pictures)
Janelle Monáe – “Antebellum” (Lionsgate)
Madalen Mills – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
Tracee Ellis Ross – “The High Note” (Focus Features)

Social Justice Impact

Stacey Abrams (Winner)
April Ryan
Debbie Allen
Lebron James
Tamika Mallory

Outstanding Actress in a Comedy Series

Issa Rae – “Insecure” (HBO) (Winner)
Folake Olowofoyeku – “Bob Hearts Abishola” (CBS)
Regina Hall – “Black Monday” (Showtime)
Tracee Ellis Ross – “Black-ish” (ABC)
Yara Shahidi – “Grown-ish” (Freeform)

Outstanding Actor in a Drama Series

Regé-Jean Page – “Bridgerton” (Netflix) (Winner)
Jonathan Majors – “Lovecraft Country” (HBO)
Keith David – “Greenleaf” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Nicco Annan – “P-Valley” (Starz)
Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series

Viola Davis – “How To Get Away With Murder” (ABC) (Winner)
Angela Bassett – “9-1-1” (FOX)
Brandee Evans – “P-Valley” (Starz)
Jurnee Smollett – “Lovecraft Country” (HBO)
Simone Missick – “All Rise” (CBS)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods” (Netflix) (Winner)
Aldis Hodge – “One Night In Miami…” (Amazon Studios)
Clarke Peters – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Colman Domingo – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Glynn Turman – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

Phylicia Rashad – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix) (Winner)
Anika Noni Rose – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
Gabourey Sidibe – “Antebellum” (Lionsgate)
Nia Long – “The Banker” (Apple TV Plus)
Taylour Paige – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)

Outstanding Independent Motion Picture

“The Banker” (Apple TV Plus) (Winner)
“Emperor” (Universal Home Video)
“Farewell Amor” (IFC Films)
“Miss Juneteenth” (Vertical Entertainment)
“The 24th” (Vertical Entertainment)

Outstanding International Motion Picture

“Night of the Kings” (Neon) (Winner)
“Ainu Mosir” (ARRAY)
“His House” (Netflix)
“The Last Tree” (ArtMattan Productions)
“The Life Ahead” (La vita davanti a se) (Netflix)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture

Madalen Mills – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix) (Winner)
Dayo Okeniyi – “Emperor” (Universal Home Video)
Dominique Fishback – “Project Power” (Netflix)
Jahi Di’Allo Winston – “Charm City Kings” (HBO Max)
Jahzir Bruno – “The Witches” (Warner Bros. Pictures)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) (Winner)
“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
“Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
“The Banker” (Apple TV Plus)

Outstanding Animated Motion Picture

“Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures) (Winner)
“Onward” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
“Over the Moon” (Netflix)
“Scoob!” (Warner Bros. Pictures)
“Trolls World Tour” (Universal Pictures)

Outstanding Character Voice-Over Performance – Motion Picture

Jamie Foxx – “Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures) (Winner)
Ahmir-Khalib Thompson aka Questlove – “Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Angela Bassett – “Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Chris Rock – “The Witches” (Warner Bros. Pictures)
Phylicia Rashad – “Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures)

Outstanding Short Form (Live Action)

“Black Boy Joy” (Film Independent Project Involve) (Winner)
“Baldwin Beauty” (Powderkeg Media)
“Gets Good Light” (Teddy Tracker Entertainment)
“Home”
“Mr. & Mrs. Ellis” (AMB Productions)

Outstanding Short Form (Animated)

“Canvas” (Netflix) (Winner)
“Cops and Robbers” (Netflix)
“Loop” (Pixar Animation Studios)
“The Power of Hope” (The Power Of Hope)
“Windup” (Unity Technologies)

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)

Nadia Hallgren – “Becoming” (A Higher Ground Productions and Big Mouth Productions Film for Netflix) (Winner)
Loira Limbal – “Through the Night” (Third Shift Media, Inc.)
Melissa Haizlip – “Mr. Soul!” (Shoes In The Bed Productions)
Radha Blank – “The Forty-Year-Old Version” (Netflix)
Remi Weekes – “His House” (Netflix)

Outstanding Documentary (Film)

“John Lewis: Good Trouble” (Magnolia Pictures/Participant) (Winner)
“All In: The Fight For Democracy” (Amazon Studios)
“Coded Bias” (7th Empire Media)
“Soul!” (Shoes in the Bed Productions)
“On the Record” (HBO Max)

Outstanding Documentary (Television)

“The Last Dance” (ESPN / Netflix) (Winner)
“And She Could Be Next” (PBS)
“Black Love” (OWN: Oprah Winfrey Network)
“Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade” (EPIX)
“Unsung” (TV One)

Outstanding Comedy Series

“Insecure” (HBO) (Winner)
“#blackAF” (Netflix)
“Black-ish” (ABC)
“grown-ish” (Freeform)
“The Last O.G.” (TBS)

Outstanding Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson – “Black-ish” (ABC) (Winner)
Cedric The Entertainer – “The Neighborhood” (CBS)
Don Cheadle – “Black Monday” (Showtime)
Idris Elba – “In the Long Run” (Starz)
Tracy Morgan – “The Last O.G.” (TBS)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Deon Cole – “Black-ish” (ABC) (Winner)
Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
Jay Ellis – “Insecure” (HBO)
Kenan Thompson – “Saturday Night Live” (NBC)
Laurence Fishburne – “Black-ish” (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Marsai Martin – “Black-ish” (ABC) (Winner)
Jenifer Lewis – “Black-ish” (ABC)
Natasha Rothwell – “Insecure” (HBO)
Tichina Arnold – “The Neighborhood” (CBS)
Yvonne Orji – “Insecure” (HBO)

Outstanding Drama Series

“Power Book II: Ghost” (Starz) (Winner)
“All Rise” (CBS)
“Bridgerton” (Netflix)
“Lovecraft Country” (HBO)
“This Is Us” (NBC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Clifford “Method Man” Smith – “Power Book II: Ghost” (Starz) (Winner)
Delroy Lindo – “The Good Fight” (CBS All Access)
Alphonse Nicholson – “P-Valley” (Starz)
Jeffrey Wright – “Westworld” (HBO)
Michael Kenneth Williams – “Lovecraft Country” (HBO)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Mary J. Blige – “Power Book II: Ghost” (Starz) (Winner)
Adjoa Andoh – “Bridgerton” (Netflix)
Aunjanue Ellis – “Lovecraft Country” (HBO)
Lynn Whitfield – “Greenleaf” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Susan Kelechi Watson – “This Is Us” (NBC)

Outstanding Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

“Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker” (Netflix) (Winner)
“Hamilton” (Disney Plus)
“Little Fires Everywhere” (Hulu)
“Sylvie’s Love” (Amazon Studios)
“The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

Blair Underwood – “Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker” (Netflix) (Winner)
Chris Rock – “Fargo” (FX)
Daveed Diggs – “Hamilton” (Disney Plus)
Leslie Odom, Jr. – “Hamilton” (Disney Plus)
Nnamdi Asomugha – “Sylvie’s Love” (Amazon Studios)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

Octavia Spencer – “Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker” (Netflix) (Winner)
Aunjanue Ellis – “The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)
Kerry Washington – “Little Fires Everywhere” (Hulu)
Michaela Coel – “I May Destroy You” (HBO)
Tessa Thompson – “Sylvie’s Love” (Amazon Studios)

Outstanding News/Information (Series or Special)

“The New York Times Presents The Killing of Breonna Taylor” (FX) (Winner)
“AM Joy: Remembering John Lewis Special” (MSNBC)
“Desus & Mero: The Obama Interview” (Showtime)
“The Color of Covid” (CNN)
“The Reidout” (NBC)

Outstanding Talk Series

“Red Table Talk” (Facebook Watch) (Winner)
“Tamron Hall” (Syndicated )
“The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
“The Oprah Conversation” (Apple TV Plus)
“The Shop: Uninterrupted” (HBO)

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show (Series)

“Celebrity Family Feud” (ABC) (Winner)
“Iyanla: Fix My Life” (OWN: Oprah Winfrey Network)
“Shark Tank” (ABC)
“United Shades of America with W. Kamau Bell” (CNN)
“Voices of Fire” (Netflix)

Outstanding Variety Show (Series or Special)

“VERZUZ” (APPLE TV Plus) (Winner)
“8:46” (Netflix)
“Black Is King” (Disney Plus)
“The Fresh Prince of Bel-Air Reunion” (HBO Max)
“Yvonne Orji: Momma I Made It!” (HBO)

Outstanding Children’s Program

“Family Reunion” (Netflix) (Winner)
“Bookmarks: Celebrating Black Voices” (Netflix)
“Craig of the Creek” (Cartoon Network)
“Raven’s Home” (Disney Channel)
“We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical” (HBO)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited–Series)

Marsai Martin – “Black-ish” (ABC) (Winner)
Alex R. Hibbert – “The Chi” (Showtime)
Lexi Underwood – “Little Fires Everywhere” (Hulu)
Lyric Ross – “This Is Us” (NBC)
Miles Brown – “Black-ish” (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

Trevor Noah – “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central) (Winner)
Don Lemon – “CNN Tonight with Don Lemon” (CNN)
Jada Pinkett Smith – “Red Table Talk” (Facebook Watch)
Joy Reid – “The Reidout” (NBC)
LeBron James – “The Shop: Uninterrupted” (HBO)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

Steve Harvey – “Celebrity Family Feud” (ABC) (Winner)
Alfonso Ribeiro – “America’s Funniest Home Videos” (ABC)
Iyanla Vanzant – “Iyanla: Fix My Life” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Kamau Bell – “United Shades of America with W. Kamau Bell” (CNN)
RuPaul – “RuPaul’s Drag Race” (VH1)

Outstanding Guest Performance – Comedy or Drama Series

Loretta Devine – “P-Valley” (Starz) (Winner)
Chris Rock – “Saturday Night Live” (NBC)
Courtney B. Vance – “Lovecraft Country” (HBO)
Dave Chappelle – “Saturday Night Live” (NBC)
Issa Rae – “Saturday Night Live” (NBC)

Outstanding Animated Series

“Doc McStuffins” (Disney Junior) (Winner)
“Big Mouth” (Netflix)
“Central Park” (Apple TV Plus)
“She-Ra and the Princesses of Power” (Netflix)
“Star Trek: Lower Decks” (CBS All Access)

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television)

Laya DeLeon Hayes – “Doc McStuffins” (Disney Junior) (Winner)
Aisha Tyler – “Archer” (FX)
Courtney B. Vance – “Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story” (PBS)
Dawnn Lewis – “Star Trek: Lower Decks” (CBS All Access)
Deon Cole – “Kipo and the Age of Wonderbeasts” (Netflix)

Outstanding Short Form Series – Comedy or Drama

“#FreeRayshawn” (Quibi) (Winner)
“CripTales” (BBC America)
“Lazor Wulf” (Adult Swim)
“Mapleworth Murders” (Quibi)
“Sincerely, Camille” (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Performance in a Short Form Series

Laurence Fishburne – “#FreeRayshawn” (Quibi) (Winner)
Giancarlo Esposito – “The Broken and the Bad” (AMC.com )
B. Smoove – “Mapleworth Murders” (Quibi)
Jasmine Cephas Jones – “#FreeRayshawn” (Quibi)
Stephan James – “#FreeRayshawn” (Quibi)

Outstanding Short Form Series – Reality/Nonfiction

“Between The Scenes – The Daily Show” (Comedy Central) (Winner)
“American Masters” – Unladylike2020 (PBS)
“Benedict Men” (Quibi)
“In The Making” (PBS)
“Inspire Change Series” (NFL Network)

Outstanding New Artist

Doja Cat – “Say So” (RCA Records/Kemosabe ) (Winner)
Chika – “High Rises” (Warner Records)
D Smoke – Black Habits (WoodWorks Records / EMPIRE)
Giveon – When It’s All Said And Done (Epic Records)
Skip Marley – Higher Place (Island Records/ Tuff Gong Records)

Outstanding Male Artist

Drake – “Laugh Now, Cry Later” (Republic Records) (Winner)
Big Sean – “Detroit 2” (Def Jam Recordings/G.O.O.D Music)
Black Thought -” Streams of Thought, Vol. 3: Cane & Able” (Republic Records)
Charlie Wilson – “All of My Love” (P Music Group/BMG)
John Legend – “Bigger Love” (Columbia Records)

Outstanding Female Artist

Beyoncé – “Black Parade” (Columbia Record/ Parkwood) (Winner)
E.R. – “I Can’t Breathe” (RCA Records/MBK Entertainment)
Jazmine Sullivan – “Lost One” (RCA Records)
Ledisi – “Anything For You” (Listen Back Entertainment/BMG)
Alicia Keys – “Alicia” (RCA Records)

Outstanding Music Video/Visual Album

“Brown Skin Girl” – Beyonce’ feat WizKid, SAINt JHN, Blu Ivy Carter (Columbia Record/ Parkwood) (Winner)
“I Can’t Breathe” – H.E.R. (RCA Records/MBK Entertainment)
“Anything For You” – Ledisi (Listen Back Entertainment/BMG)
“Black is King” – Beyonce´ (Columbia Record/ Parkwood)
“Do It” – Chloe x Halle (Columbia Record/ Parkwood)

Outstanding Album

“Chilombo” – Jhené Aiko (Def Jam Recordings) (Winner)
“Alicia” – Alicia Keys (RCA Records)
“b7” – Brandy (Brand Nu/eOne)
“Bigger Love” – John Legend (Columbia Records)
“The Wild Card” – LEDISI (Listen Back Entertainment/BMG)

Outstanding Soundtrack/Compilation Album

“Soul Original Motion Picture Soundtrack” – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste and Tom MacDougall (Walt Disney Records) (Winner)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Music from the Netflix Film) – Branford Marsalis (Milan)
“Insecure: Music from the HBO Original Series” – Various Artists (Atlantic Records)
“Jingle Jangle: A Christmas Journey” – Various Artists (Atlantic Records )
“The First Ladies of Gospel: The Clark Sisters Biopic Soundtrack” – Donald Lawrence (Relevé Entertainment)

Outstanding Gospel/Christian Album

“The Return” – The Clark Sisters (Karew/Motown) (Winner)
“Chosen Vessel” – Marvin Sapp (RCA Inspiration)
“Gospel According to PJ” – PJ Morton (Morton Inspiration / Tyscot Records)
“I Am” – Koryn Hawthorne (RCA Inspiration)
“Kierra” – Kierra Sheard (Karew/RCA Inspiration)

Outstanding Gospel/Christian Song

“Touch from You” – Tamela Mann (TillyMann Inc.) (Winner)
“All in His Plan” – PJ Morton (Morton Inspiration / Tyscot Records)
“Never Lost” – CeCe Winans (Pure Springs Gospel)
“Something Has To Break” – Kierra Sheard feat. Tasha Cobbs-Leonard (Karew/RCA Inspiration)
“Strong God” – Kirk Franklin (Fo Yo Soul/RCA Records)

Outstanding Jazz Album – Instrumental

“Music From and Inspired By Soul” – Jon Batiste (Walt Disney Records) (Winner)
“Be Water” – Christian Sands (Mack Avenue Music Group)
“Omega” – Immanuel Wilkins (Blue Note Records)
“Reciprocity” – George Burton (Inner Circle Music)
“The Iconoclast” – Barry Stephenson (Independent)

Outstanding Jazz Album – Vocal

“Holy Room – Live at Alte Oper” – Somi (Salon Africana) (Winner)
“Donny Duke and Wonder” – Nathan Mitchell (ENM Music Group)
“Pulling Off The Covers” – Mike Phillips (Sono Recording Group)
“Stronger” – Jeff Bradshaw (Bone Deep Enterprises)
“The Eddy” (From The Netflix Original Series) – The Eddy (Arista Records)

Outstanding Soul/R&B Song

“Do It” – Chloe x Halle (Columbia Record/ Parkwood)
“I Can’t Breathe” – H.E.R. (RCA Records/MBK Entertainment)
“Anything For You” – LEDISI (Listen Back Entertainment/BMG)
“S. feat. H.E.R” – Jhené Aiko (Def Jam Recordings)
“Black Parade” – Beyonce’ (Columbia Record/ Parkwood)

Outstanding Hip Hop/Rap Song

“Savage Remix” – Megan Thee Stallion feat. Beyoncé (300 Entertainment / 1501 Certified Ent. LLC) (Winner)
“Deep Reverence feat. Nipsey Hussle”- Big Sean (Brand Nu/eOne)
“Cool Off” – Missy Elliott (Atlantic Records)
“Laugh Now, Cry Later” – Drake (Republic Records)
“Life Is Good” – Future & Drake (Epic Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Traditional)

Chloe x Halle – “Wonder What She Thinks Of Me” (Columbia Record/ Parkwood) (Winner)
Alicia Keys feat. Jill Scott – “Jill Scott” (RCA Records)
Jimmy Jam & Terry Lewis feat. Babyface – “He Don’t Know Nothin’ Bout It” (BMG)
Kem feat. Toni Braxton – “Live Out Your Love” (Motown Records)
Ledisi and PJ Morton – “Anything For You” (Listen Back Entertainment/BMG)

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Contemporary)

Megan Thee Stallion feat. Beyoncé -“Savage Remix” (300 Entertainment / 1501 Certified Ent. LLC) (Winner)
Alicia Keys feat. Khalid – “So Done” (RCA Records)
Big Sean feat. Nipsey Hussle – “Deep Reverence” (Def Jam Recordings/G.O.O.D Music)
Chloe x Halle – “Do It” (Columbia Record/ Parkwood)
Jhené Aiko feat. H.E.R. – “B.S.” (Def Jam Recordings)

More about the NAACP Image Awards around the Web

NAACP Image Awards - The official site, featuring nominees and past winners, image gallery, downloadable videos, and a complete three-page history of the Image Awards.

NAACP Image Awards - Wikipedia - Complete background, noted controversial nominees, category list, links to related news stories.

 
 

chiff.com

Privacy  |  Mission Statement  |  Contact us |  Sitemap

All contents copyright © Chiff.com 1999 - 2021