Chiff.com

The Feel-Good Guide to Sports, Travel, Shopping & Entertainment






 
Main Sports Events Holidays & Observances Pop Culture Shopping Travel
 

MAIN Arrow to Travel Travel Arrow to USA TravelUSA Arrow to Wisconsin Tourist Attractions Wisconsin Arrow to Summerfest Milwaukee Summerfest 2024

Milwaukee Summerfest map & directions
2024 Summerfest Fast Facts

When : June 20-22, June 27-July 29, and July 4-6, 2024

Where : Henry W. Meier Summerfest Grounds

Getting there: Milwaukee County Transit

 

This year's Summerfest celebrates its 56th annniversary at the Henry W. Meier Summerfest Grounds on the Milwaukee waterfront for a concert schedule featuring America's most popular music artists.

In all, some 1,000 acts will be taking part in this year's Summerfest celebration across 12 stages.

As it did last year, 2024 Summerfest will contnue its three consecutive weekend format in late June with official dates of (Thursday-Saturday), June 20-22, June 27-July 29, and July 4-6, 2024.

As this year's 2024 Summerfest concert lineup takes shape, keep it here when the complete schedule is announced with top performers appearing at Mikwaukee's American Family Insurance Amphitheater.


Summerfest 2024 lineup - major acts

June 20 -- Kane Brown 7:30 p.m. American Family Insurance Amp
June 21 -- Motley Crue with Seether and Buckcherry 7:30 p.m. American Family Insurance Amp
June 28 -- Tyler Childers Mule Pull '24 Tour 7:30 p.m. American Family Insurance Amp
June 29 -- Keith Urban with NEEDTOBREATHE and Alana Springsteen 7:30 p.m. American Family Insurance Amp
July 4 -- AJR with Carly Rae Jepsen and Mxmtoon 7 p.m. American Family Insurance Amp
July 5 -- Maroon 5 7 p.m. American Family Insurance Amp



Maroon 5 and Keith Urban headline at this year's Summerfest.


Summerfest 2024 lineup - the complete list

Thursday, June 20

American Family Insurance Amp

7:30 p.m. – Kane Brown with Kameron Marlowe and Nightly

BMO Pavilion

4 p.m. – Wyatt Flores
5:45 p.m. – Abraham Alexander
7:30 p.m. – The War and Treaty
10 p.m. – Brittany Howard

Miller Lite Oasis

4:30 p.m. – Loyal Lobos
6:30 p.m. – Arath Herce
8:30 p.m. – Kevin Kaarl
10:15 p.m. – LATIN MAFIA

Generac Power Stage

Noon – Sweet Bike
2 p.m. – Mary Shelley
4 p.m. – Beauty School Dropout
6 p.m. – Citizen
7:45 p.m. – Winona Fighter
9:30 p.m. – Taking Back Sunday

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – Depot Express
2 p.m. – Neptune's Core
4 p.m. – Ask Carol
6 p.m. – Better Than Ezra
8 p.m. – Trapper Schoepp
10 p.m. – Gin Blossoms

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – Michael Kessler
2:30 p.m. – 5 PM to Nowhere
4:15 p.m. – Lily Fitts
6:30 p.m. – Chance Pena
8:15 p.m. – Jonah Kagen
10 p.m. – David Kushner

Uline Warehouse

Noon – Dirty Canteen
1:45 p.m. – Kenneth Brian Band
3:30 p.m. – Danielle Nicole Band
5:30 p.m. – Little River Band
7:30 p.m. – Mindi Abair
9:30 p.m. – Three Dog Night

Aurora Pavilion (former Sound Waves Stage)

4 p.m. – DJ BG Good
6:30 p.m. – Sen Morimoto
7:45 p.m. – Jamila Woods
9 p.m. – DJay Mando

AmFam House

Noon – Djay Mando
2 p.m. – Jonah Kagen
4 p.m. – Gin Blossoms
5:30 p.m. – Djay Mando

Johnsonville Summerville

Noon – Jayne Taylor
1:45 p.m. – Danny Miller Band
3:30 p.m. – Danny Miller Band
5:30 p.m. – The Group
7:30 p.m. – The Group

Gruber Law Offices Sportszone

5:30 p.m. – 4 Seasons Skate Park
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

South Party Pavilion

4 p.m. – Dirty Boogie
8 p.m. – The Cougars
10:15 p.m. – DJ Travvy Trav

Friday, June 21

American Family Insurance Amp

7:30 p.m. – Motley Crue with Seether and Buckcherry

BMO Pavilion

2 p.m. – School of Rock
6:30 p.m. – Drowning Pool
7:30 p.m – Gavin DeGraw
9:30 p.m. – Hanson

Miller Lite Oasis

1 p.m. – Micah Emrich
2:45 p.m. – Godly the Ruler
4 p.m. – Nic Stokes
4:30 p.m. – Young Sage
5:15 p.m. – Khal!l
6:30 p.m. – Taylor Bennett
8:30 p.m. – Gloss Up
10:15 p.m. – Toosii

Generac Power Stage

Noon – School of Rock
2:30 p.m. – Loviet
4 p.m. – Viisi
6 p.m. – Bryce Vine
7:45 p.m. – Charlotte Cardin
9:30 p.m. – Chelsea Cutler

Briggs & Stratton Big Backyard

4:30 p.m. – Huntertones
6 p.m. – The 502s
8 p.m. – Proxima Parada
10 p.m. – O.A.R.

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – School of Rock
6:30 p.m. – Jesus Jones
8:15 p.m. – Modern English
10 p.m. – EMF

Uline Warehouse

5:30 p.m. – Black Violin
7:30 p.m. – Jeffrey Osborne
9:30 p.m. – En Vogue

Aurora Pavilion (former Sound Waves Stage)

5:45 p.m. – Restless Road
7:15 p.m. – Lily Rose
9 p.m. – Homerecker
10:30 p.m. – MC4D

AmFam House

Noon – Djay Mando
2 p.m. – Bryce Vine
4 p.m. – Chelsea Cutler
5:30 p.m. – Djay Mando

Johnsonville Summerville

Noon – Ohlschmidt, Panosh and Cohen
1:45 p.m. – Mighty Ms. Erica and the Sound Production
3:30 p.m. – Mighty Ms. Erica and the Sound Production
5:30 p.m. – Leroy Airmaster with Junior Brantley
7:30 p.m. – Leroy Airmaster with Junior Brantley

Gruber Law Offices Sportszone

8 p.m. – Division BMX Stunt Team

South Party Pavilion

4 p.m. – Addiction
8 p.m. – Second Hand News
10:15 p.m. – Korbel Papi

Saturday, June 22

American Family Insurance Amp

7:30 p.m. – SZA with Amine

BMO Pavilion

Noon – School of Rock
7:30 p.m. – Sons of the Silent Age
9:30 p.m. – Goo Goo Dolls

Miller Lite Oasis

1 p.m. – Titan Fun Key
2:45 p.m. – Jason Achilles
4:30 p.m. – Here Come the Mummies
6:30 p.m. – Little Stranger
8:30 p.m. – Doom Flamingo
10:15 p.m. – Umphreys McGee

Generac Power Stage

7:45 p.m. – Happy Landing
9:30 p.m. – AWOLNATION

Briggs & Stratton Big Backyard

4 p.m. – Field Guide
6 p.m. – Shovels & Rope
8 p.m. – Brother Elsey
10 p.m. – Dawes

UScellular Connection Stage

6:30 p.m. – Allen Stone
8:15 p.m. – Hans Williams
10 p.m. – Black Pumas

Uline Warehouse

5:30 p.m. – The Producers
9:30 p.m. – Thompson Twins Tom Bailey

Aurora Pavilion (former Sound Waves Stage)

2 p.m. – De La Buena
3:30 p.m. – Septeto Charambo
5:15 p.m. – Brenda K. Starr
7:15 p.m. – Luis Figueroa
9 p.m. – DJ Don B
10:30 p.m. – Juasca

AmFam House

Noon – Djay Mando
2 p.m. – Allen Stone
4 p.m. – Doom Flamingo
5:30 p.m. – Djay Mando

Johnsonville Summerville

1:45 p.m. – The Liam Ford Band
3:30 p.m. – The Liam Ford Band
5:30 p.m. – The Hungry Williams
7:30 p.m. – The Hungry Williams

Gruber Law Offices Sportszone

5 p.m. – 4 Seasons Skate Park
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

South Party Pavilion

4 p.m. – The Brightside
8 p.m. – Kings of Radio
10:15 p.m. – DJ Gee-A

Thursday, June 27

American Family Insurance Amp

7 p.m. – Illenium

BMO Pavilion

3:30 p.m. – Tiffany
5:30 p.m. – Sawyer
7:30 p.m. – Maude Latour
9:30 p.m. – MUNA

Miller Lite Oasis

2:45 p.m. – Scott E. Berendt & The Us Project
4:30 p.m. – EDX
6 p.m. – DJ T-Live
7:15 p.m. – Lavern
8:45 p.m. – Ian Asher
10:45 p.m. – Alison Wonderland

Generac Power Stage

Noon – JD Rankin & The Royal Solomon Family
2 p.m. – Nikhil Korula Band
4 p.m. – Nappy Roots
5:30 p.m. – Myaap
6 p.m. – Ayoolii
6:30 p.m. – grouptherapy.
7:15 p.m. – Certified Trapper
8 p.m. – Djay Mando
9 p.m. – CLIP
10 p.m. – Ken Carson

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – Hannah Simone
2 p.m. – Bassel & The Supernaturals
4 p.m. – Cedric Burnside 
6 p.m. – Briscoe
8 p.m. – McKinley Dixon
10 p.m. – St. Paul & The Broken Bones

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – Gold Steps
2:30 p.m. – Gloom Girl MFG
4:15 p.m. – Eve 6
6:30 p.m. – Anberlin
8:15 p.m. – Hawthorne Heights
10 p.m. – Boys Like Girls

Uline Warehouse

Noon – wht.rbbt.obj
1:45 p.m. – Sleepy Gaucho
3:30 p.m. – Letters to Cleo
5:30 p.m. – Brigitte Calls Me Baby
7:30 p.m. – Tracy Bonham
9:30 p.m. – Sleater Kinney

Aurora Pavilion (former Sound Waves Stage)

12:45 p.m. – Ellie Allen
2 p.m. – Zonk
3:15 p.m. – Real Rich Izzo
4 p.m. – Dre Llamo
4:30 p.m. – J Stone
5 p.m. – Millyz
7 p.m. – K Camp
9 p.m. – Mr. New York

AmFam House

4 p.m. – Boys Like Girls
5:30 p.m. – Mr. New York

Johnsonville Summerville

Noon – The Wellermen
1:45 p.m. – Frogwater
3:30 p.m. – Frogwater
5:30 p.m. – Robin Pluer and the R&B Coquettes
7:30 p.m. – Robin Pluer and the R&B Coquettes

Gruber Law Offices Sportszone

5:30 p.m. – 4 Seasons Skate Park
9 p.m. – Division BMX Stunt Zone

South Party Pavilion

4 p.m. – The Playlist
8 p.m. – Eddie Butts Band
10:15 p.m. – DJ Rutger Krueger

Friday, June 28

American Family Insurance Amp

7:30 p.m. – Tyler Childers with S.G. Goodman and Adeem the Artist

BMO Pavilion

1:30 p.m. – Failure to Launch
3:30 p.m. – Rok Brigade
5:30 p.m. – Substitute: Tales From The Who
7:30 p.m. – Chronic Edge
9:30 p.m. – REO Speedwagon

Miller Lite Oasis

1 p.m. – The Noise
2:45 p.m. – In the Know
10:15 p.m. – Isoxo

Generac Power Stage

Noon – Yaya Biggs
2 p.m. – The Thing
4 p.m. – Mo Lowda & The Humble
6 p.m. – Briston Maroney
7:45 p.m. – flipturn
9:30 p.m. – Hippo Campus

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – Superfly
2 p.m. – Hell on Heels
4 p.m. – Todd Cameron
5:45 p.m. – Nolan Taylor
7:30 p.m. – Brent Cobb
9:15 p.m. – Ben Chapman
10:45 p.m. – Charles Wesley Godwin

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – Lovin Kind
2:30 p.m. – Foo Foo Dolls
4:15 p.m. – Sadie Jean
6:30 p.m. – Maryjo
8:15 p.m. – Matt Hansen
10 p.m. – Jessie Murph

Uline Warehouse

Noon – Breaking Cadence
1:45 p.m. – Detour
3:30 p.m. – Tommy Decarlo - Singer of Boston
5:30 p.m. – The Simon Sez Show
7:30 p.m. – Metric
9:30 p.m. – The All-American Rejects

Aurora Pavilion (former Sound Waves Stage)

12:15 p.m. – Rockonsin
7 p.m. – HYO
9 p.m. – DJ Shawna

AmFam House

Noon – Djay Mando
2 p.m. – Briston Maroney
4 p.m. – Jessie Murph
5:30 p.m. – Djay Mando

Johnsonville Summerville

Noon – 7,000Apart
1:45 p.m. – Something to Do
3:30 p.m. – Something to Do
5:30 p.m. – Mrs. Fun
7:30 p.m. – Mrs. Fun

Northwestern Mutual Community Park

2:15 p.m. – Amy Lowe & King Katz
5:30 p.m. – Amy Lowe & King Katz

Gruber Law Offices Sportszone

6 p.m. – 4 Seasons Skate Park
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

South Party Pavilion

1 p.m. – The Style
4 p.m. – Off Brand
8 p.m. – Third Wheel
10:15 p.m. – Miami Mike

Saturday, June 29

American Family Insurance Amp

7:30 p.m. – Keith Urban with NeedToBreathe and Alana Springsteen

BMO Pavilion

1:30 p.m. – Rocky Rose
3:30 p.m. – Austin Williams
5:15 p.m. – DJ Even Steve
5:30 p.m. – Carlie Hanson
7:30 p.m. – Xana
9:30 p.m. – FLETCHER

Miller Lite Oasis

1 p.m. – Kitty Soft Paw
2:45 p.m. – Left on Sunset
4:30 p.m. – The Dandy Warhols
6:30 p.m. – The Hold Steady
8:30 p.m. – The Afghan Whigs
10:15 p.m. – The Church

Generac Power Stage

6:30 p.m. – Skodi
7 p.m. – Chicken P
7:30 p.m. – Symba
8:15 p.m. – BigXThaPlug
9:30 p.m. – Key Glock

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – Carly Cooper & The Girls Inside
2 p.m. – Genevieve Heyward
4 p.m. – Cherry Glazerr
6 p.m. – Sarah Kinsley
8 p.m. – quinnie
10 p.m. – Ethel Cain

UScellular Connection Stage

2:30 p.m. – Pat McCurdy
4 p.m. – DJ Bizzon
4:15 p.m. – Paul Wall
6:30 p.m. – Baby Bash
8:15 p.m. – Lloyd
10 p.m. – Mario

Uline Warehouse

Noon – Six Foot Blonde
1:45 p.m. – Hosts
3:30 p.m. – Mike Campbell & The Dirty Knobs
5:30 p.m – Donavon Frankenreiter
7:30 p.m. – Ziggy Alberts
9:30 p.m. – Amos Lee

Aurora Pavilion (former Sound Waves Stage)

12:15 p.m. – Rockonsin
3:15 p.m. – Kaleta & Super Yamba Band
5:45 p.m. – Show Dem Camp
7 p.m. – Obongjayar
9 p.m. – Mad Planet

AmFam House

Noon – Djay Mando
2 p.m. – Alana Springsteen
4 p.m. – Mario
5:30 p.m. – Djay Mando

Johnsonville Summerville

Noon – Jonny T-Bird & The MPs
1:45 p.m. – Brian Dale Group
3:30 p.m. – Brian Dale Group
5:30 p.m. – Sugo
7:30 p.m. – Sugo

Northwestern Mutual Community Park

2:15 p.m. – Main Street Song and Dance Troupe
4:45 p.m. – Main Street Song and Dance Troupe

Gruber Law Offices Sportszone

2 p.m. – Brew City Wrestling
5 p.m. – 4 Seasons Skate Park
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

South Party Pavilion

1 p.m. – Mission Accomplished
4 p.m. – Crossfire
8 p.m. – The LoveMonkeys
10:15 p.m. – Lightskin Larry

Thursday, July 4

American Family Insurance Amp

7 p.m. – AJR with Carly Rae Jepsen and mxmtoon

BMO Pavilion

3:30 p.m. – Fox Royale
5:30 p.m. – The Collection
7:30 p.m. – Colony House
9:30 p.m. – Mt. Joy

Miller Lite Oasis

1 p.m. – September Mourning
2:45 p.m. – Deadlands
4:30 p.m. – letdown.
6:30 p.m. – oxymorrons
8:30 p.m. – Set It Off
10:15 p.m. – Sleeping with Sirens

Generac Power Stage

Noon – Definitely Maybe
2 p.m. – Lake Drive
4 p.m. – Tigera
6 p.m. – Sueco
7:45 p.m. – LOLO
9:30 p.m. – jxdn

Briggs & Stratton Big Backyard

3:30 p.m. – DJ Gemini Gilly
4 p.m. – Mike Shane
5 p.m. – Wave Chapelle
6 p.m. – Samaria
7:15 p.m. – Karri
8:30 p.m. – Kiana Lede
10 p.m. – Mariah the Scientist

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – The Zach Pietrini Band
2:30 p.m. – Timothy Wayne
4:15 p.m. – Dylan Marlowe
6:30 p.m. – Abby Anderson
8:15 p.m. – Conner Smith
10 p.m. – Brian Kelley

Uline Warehouse

Noon – The Last Bees
1:45 p.m. – Almost Monday
3:30 p.m. – Doublecamp
5:30 p.m. – Del Water Gap
7:30 p.m. – Fiji Blue
9:30 p.m. – COIN

Aurora Pavilion (former Sound Waves Stage)

3:15 p.m. – Ivan Singh
7 p.m. – Say She She
9 p.m. – DJ B-Lee
9:30 p.m. – DJ Diox
10:30 p.m. – DJ BG Good

AmFam House

Noon – Djay Mando
2 p.m. – Fjii Blue
4 p.m. – Mt. Joy
5:30 p.m. – Djay Mando

Johnsonville Summerville

1:45 p.m. – Reverend Raven & The Chain Smokin' Altar Boys
3:30 p.m. – Reverend Raven & The Chain Smokin' Altar Boys
5:30 p.m. – Doug Deming & The Jewel Tones
7:30 p.m. – Doug Deming & The Jewel Tones

Gruber Law Offices Sportszone

Noon – 22 Fitness Summer Challenge
5 p.m. – 4 Seasons Skate Park
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

South Party Pavilion

4 p.m. – The First Wave
8 p.m. – Totally Neon
10:15 p.m. – DJ Whyte Nite

Friday, July 5

American Family Insurance Amp

7:30 p.m. – Maroon 5

BMO Pavilion

1:30 p.m. – The Terry Sims Band
3:30 p.m. – Rayven
5:30 p.m. – Vincent Van Great
6 p.m. – Mr. New York
7:30 p.m. – Kenya Vaun
9:30 p.m. – Bryson Tiller

Miller Lite Oasis

1 p.m. – Ladybird
2:45 p.m. – Joe D'Urso & Stone Caravan
4:30 p.m. – Nikki Lane
6:30 p.m. – Tanner Usrey
8:30 p.m. – Colby Acuff
10:15 p.m. – Paul Cauthen

Generac Power Stage

Noon – The Cynthia Starich Band
7:45 p.m. – Bad Suns
9:30 p.m. – Local Natives

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – Doo-Wop Jukebox
1 p.m. – Golden Idols
1:30 p.m. – Doo-Wop Jukebox
3 p.m. – The Box Tops
10 p.m. – Wage War

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – The Listening Party
2:30 p.m. – Rebecca and the Grey Notes
4 p.m. – Dres
4:30 p.m. – Superstar Sel
5:30 p.m. – Kill.Dawn
6:30 p.m. – DC The Don
8:15 p.m. – Tana
10 p.m. – Lil Tecca

Uline Warehouse

Noon – David Rosales
1:45 p.m. – Sundown47
3:30 p.m. – The Baseball Project
5:30 p.m. – Freddy Jones Band
7:30 p.m. – Roger Clyne & The Peacemakers
9:30 p.m. – The Wallflowers

Aurora Pavilion (former Sound Waves Stage)

12:45 p.m. – The Florentine Opera
2 p.m. – The Florentine Opera
3:15 p.m. – El Sebas
4:30 p.m. – Angelica Garcia
5:45 p.m. – Reyna Tropical
7 p.m. – Cimafunk
9 p.m. – Non-Pop!

AmFam House

Noon – Djay Mando
5:30 p.m. – Djay Mando

Johnsonville Summerville

1:45 p.m. – Panchromatic Steel
3:30 p.m. – Panchromatic Steel
5:30 p.m. – Robert Knapp & The Soul Patrol
7:30 p.m. – Robert Knapp & The Soul Patrol

Gruber Law Offices Sportszone

5:30 p.m. – 4 Seasons Skate Park
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

South Party Pavilion

4 p.m. – Steve Beguhn
8 p.m. – Sons of Sconnie
10:15 p.m. – DJ Convince

Saturday, July 6

American Family Insurance Amp

7:30 p.m. – Lil Uzi Vert with Lil Yachty, JID, Rico Nasty and Lihtz

BMO Pavilion

3:30 p.m. – Caravanchela
5:30 p.m. – Klan 414
9:30 p.m. – Ivan Cornejo

Miller Lite Oasis

1 p.m. – Thrasher
2:45 p.m. – Headley Grange - A Led Zeppelin Tribute
10:15 p.m. – Cold War Kids

Generac Power Stage

Noon – Doozey
2 p.m. – Me Like Bees
4 p.m. – Sister Hazel
6 p.m. – Cracker
7:45 p.m. – Uprooted with Michael Glabicki of Rusted Root
9:30 p.m. – BoDeans

Briggs & Stratton Big Backyard

Noon – Imperial Fall
2 p.m. – Fillmore East
4 p.m. – Tim Montana
6 p.m. – Living Colour
8 p.m. – The Last Vegas
10 p.m. – Extreme 

UScellular Connection Stage

12:45 p.m. – Dan Lepien
4:15 p.m. – John Morgan
6:30 p.m. – Seaforth
8:15 p.m. – Ashland Craft
10 p.m. – Chase Rice

Uline Warehouse

Noon – Joe Richter Band
1:45 p.m. – Johnny Fury Band
3:30 p.m. – Bobby Friss
5:30 p.m. – Giacomo Turra
7:30 p.m. – Anne Wilson
9:30 p.m. – Amy Grant

Aurora Pavilion (former Sound Waves Stage)

12:45 p.m. – Rockonsin
4 p.m. – Kenny Perez
4:30 p.m. – Quad City DJs
6 p.m. – Digital Underground
7:45 p.m. – C+C Music Factory
9 p.m. – Sad Boy Saturday

AmFam House

Noon – Djay Mando
2 p.m. – Seaforth
5:30 p.m. – Djay Mando

Johnsonville Summerville

Noon – Paul Spencer Band
1:15p.m. – Paul Spencer Band
5:30 p.m. – Barbara Stephan Band
7:30 p.m. – Barbara Stephan Band

Gruber Law Offices Sportszone

1 p.m. – Brew City Wrestling
5 p.m. – 4 Seasons Skate Park
9 p.m. – Division BMX Stunt Team

South Party Pavilion

4 p.m. – Pop Culture
8 p.m. – Cold Sweat and the Brew City Horns
10:15 p.m. – DJ Daam

 


Summerfest 2024 ticket info

It's "come one, come all" when tickets go on sale at the official Summerfest site and at Ticketmaster.

Ticket prices traditionally include a $25 anytime general admission and $10 for children and seniors. Multi-day passes are available beginning at $60, while the $100 "power pass" gains you admission to all three weekends of entertainment.

milwaukee summerfest
Totally Summerfest: Shop for cool merch, eat to your heart's content, and listen to live music from top artists.


Getting there

Directions by car: From the west, take I-94 east and exit at 26th St. Follow St. Paul Ave. east to Water St. and follow the signs to area parking lots.

From the north, take I-43 south and exit at McKinley Blvd. Proceed south on 6th St. to Michigan St. Take Michigan St. east to Water St.and follow the signs.

From the south, follow I-94 north and exit at Lapham/Greenfield. Go east to 1st St. and head north to follow the signs to Summerfest.

Public transportation: Park your car downtown and catch one of the frequent shuttle buses that leave every half-hour to the North Gate and check out .https://www.ridemcts.com/ for more information.


All about Summerfest - the world's biggest music fest

summerfest audienceHenry Maier, the mayor of Milwaukee during the 1960's, was so inspired by his visit to the German beer festival Oktoberfest that he came back to Milwaukee determined to create a similar cultural event for his city.

And that's how Milwaukee Summerfest was born.

Among other things, Summerfest is first and foremost a music festival - one of the biggest in the world, in fact - a title officially bestowed upon Summerfest in 1999 by none other than the Guinness Book of World Records.

Today, 11 different stages give almost 1 million annual festival goers ample opportunity to sample a wide variety of musical talent ranging from small, local acts, on up to world renowned entertainers.

The local food and restaurant scene is also typically well represented, and attendees can participate in a host of family-friendly activities -- including the spectacular annual "Big Bang" fireworks display at 9:30PM on opening night.

Shopping? You bet. Visitors can visit four marketplaces offering everything from clothing, jewelry, home accessories, artwork and more, incuding (of course) the Summerfest Store for official Summerfest T-shirts and other gear.

Have fun!


More about Milwaukee Summerfest around the Web:



2024 Summerfest
- Check out the official site with complete information about the concert lineup and online ticket purchase, maps & directions, live Webcam, photo gallery.

Summerfest, Milwaukee's Big Gig - Check out the Trip Savvy review with travel details, ticket information, entertainment lineup.




 
 

chiff 25th anniversary

chiff.com

Privacy  |  Mission Statement  |  Contact us |  Sitemap

All contents copyright Chiff.com 1999 - 2024